Novemberben szokásunkhoz híven megtartjuk iskolánkban az Egészség-hetet. Nem sokat kellett gondolkodnunk a témán, hiszen mindennapjainkat kitölti a járványhelyzet kezelése, a gyerekek is ebben élnek már hónapok óta. A hét megszervezésében figyelembe kellett vennünk azokat az előírásokat, amelyeket Igazgató úr az intézkedési tervünkben megfogalmazott, így olyan programokat részesítettünk előnyben, melyeket az osztályok keveredése nélkül tudunk végrehajtani. Így sajnos az aulában szokásos megvendégelést sem rendezzük meg.

Egészség-hét (light) a „Munkácsyban“

(2020.11.23-27)

„A vitamin olyan anyag, ami akkor okoz betegséget, ha nem esszük meg.”
(Szentgyörgyi Albert)

Novemberben szokásunkhoz híven megtartjuk iskolánkban az Egészség-hetet. Nem sokat kellett gondolkodnunk a témán, hiszen mindennapjainkat kitölti a járványhelyzet kezelése, a gyerekek is ebben élnek már hónapok óta. A hét megszervezésében figyelembe kellett vennünk azokat az előírásokat, amelyeket Igazgató úr az intézkedési tervünkben megfogalmazott, így olyan programokat részesítettünk előnyben, melyeket az osztályok keveredése nélkül tudunk végrehajtani. Így sajnos az aulában szokásos megvendégelést sem rendezzük meg.

Előzetes feladatként minden osztály, az életkori sajátosságaiknak megfelelően kapott egy témát, amit egy plakát formájában kellett feldolgoznia, ezekből az aulában kiállítást készítünk.

A plakátokon a következő témákat dolgozták fel:

A magyar „csoda hármas“ vagyis Szentgyörgyi Albert (C-vitamin kivonása), Semmelweis Ignác (a fertőtlenítő kézmosás), és Béres József (az ásványi anyagok fogyasztásának fontossága) munkásságának megjelenítése. A C- és D-vitamin fogyasztásának jelentősége a vírusok legyőzésében, az immunrendszer erősítésében, szintén egy-egy plakátra.

Az egyik osztály a baktériumok és vírusok közötti különbségeket jeleníti meg. A hetedikesek, és a nyolcadikosok pedig egy-egy régen nagy járványt okozó betegség ismertetését (feketehimlő, járványos gyermekbénulás, TBC, kolera), valamint az általuk okozott járványok leküzdésének módját kutatja, kiemelve az ellenük kifejlesztett védőoltások fontosságát.

Természetesen foglalkozunk a jelenleg zajló Covid-19 járvány alakulásával is.

Külsős előadó meghívására nincs lehetőségünk, így örömmel vettük, hogy iskolánk védőnője Szecsei Anna Mária vállalta, hogy minden osztályba bemegy és beszélget a gyerekekkel a jelen helyzetről, felhívja a figyelmet azokra a viselkedési szabályokra, amelyek ahhoz szükségesek, hogy nagypapáink, és nagymamáink ne általunk fertőződjenek meg. Az a hosszú évek alatti tapasztalatunk, hogy a gyerekek sokkal komolyabban veszik, ha egy szakember beszél ezekről a kérdésekről.

A hét során osztályfőnöki órákon és a kapcsolódó szakórákon is erről a témáról fogunk beszélgetni.

Kiírásra került egy rajzverseny is „Én így védekezem a koronavírus ellen!“ címmel, melyen értékes jutalmakat kapnak majd a díjazottak.

Valamint egy maszktervező verseny is indul, melyre ötletes, egyedi maszkok elkészítését várjuk, természetesen csak papíralapon, nem vetve el azt a lehetőséget, hogy a legjobbakat megpróbáljuk megvalósítani is.

Ezen a héten szokott megrendezésre kerülni a „Toldi Mici- és Miki-verseny“ is melyen évfolyamonként keressük a legerősebb, legügyesebb lányt és fiút. Ezt sajnos most nem tarthatjuk meg, így a testnevelést tanító kollégák, osztályok közötti versenyt indítanak a „Legsportosabb osztály“ címért, melyet a tanulók keveredése nélkül rendeznek meg, a heti testnevelés órák keretében.

Pénteken, az aulában kiállított plakátokhoz kapcsolódó feladatsor megoldására kerül sor osztályonként.

Kollégáimmal együtt reménykedünk benne, hogy a jövő tanévben gazdagabb programmal tervezhetünk majd, elfeledve a mostani járványt.

Petőné Horváth Éva

pedagógus